עדכון תוספים באתר

כשמדברים על עדכון אתר, אפשר להתייחס לכל כך הרבה נקודות, אבל בואו נתחיל במשהו פשוט ומוכר לכולנו: עדכון תוספים באתר.

הרי בכל אתר מותקנים לא מעט תוספים שדרכם האתר שלכם נבנה, בין אם אתם בניתם אותו או מפתח אתרים כזה או אחר. אם אתם בניתם את האתר שלכם, אתם בטח נכנסים מדי פעם מסיבות שונות ללוח הבקרה שלכם, נכון? אז קחו לכם כמה דקות, תרעננו את רשימת התוספים שלכם, תדאגו שהכל יהיה מעודכן וכמובן אחרי העדכון, וודאו שהכל עובד תקין באתר שלכם. לא מסובך, נכון? ממשיכים.

למה חשוב לעדכן את התוספים באתר?

כל תוסף שמותקן אצלנו באתר יש לו משמעות וחשיבות משלו. תוספים בסיסיים ומוכרים לכולנו כמו התוסף של אלמנטור למשל מצריך עדכון קבוע בכל פעם שהחברה משחחרת עדכון חדש. אבל, ויש פה אבל גדול, יש לשים לב לפני הלחיצה על מקש ה״עדכון״ מכמה סיבות.

לא תמיד העדכון של התוסף מוצלח – לא מעט מהעדכונים בתוספים השונים עלולים לגרום לשינויים לא רצויים באתר שלנו, אם לחצנו מיד על עדכון ולא קראנו מה כולל העדכון בכלל. לא מעט פעמים, חברות התוספים מעדכנות באגים ותקלות שונות שבהחלט חיכינו לעדכון הזה, אך יש פעמים שהעדכון לא מתבקש במידי ויש לחכות עם זה. מתי תדעו אם לעדכן או לא? כנסו לקבוצות שונות הקשורות לבניית אתרים או לתוסף הספציפי אותו אתם רוצים לעדכן, קראו תגובות של בוני אתרים על העדכון, האם נכון לעדכן עכשיו או לחכות לשיפור נוסף? והכי חשוב, וודאו תמיד שיש לכם גיבוי מעודכן לאתר לפני שתבצעו את העדכון לתוסף. כך שגם אם קרה משהו אחרי העדכון ויש לכם גיבוי מעודכן, לא קרה שום דבר, אפשר להחזיר את המצב לקדמותו.

 

תוספים כבויים

תוספים כבויים הם תוספים שהתקנתם בעבר, כיביתם אותו וכעת הם לא בשימוש מכל סיבה שהיא. אם אתם יודעים שהתוסף הזה לא נחוץ לכם יותר, מחקו אותו לגמרי ואל תשאירו אותו בספריית התוספים שבאתר. השארת תוספים כבויים יכולה להכביד על האתר שלא לצורך ובעיקר, גורמת לאייקון של העדכונים להופיע לנו כל פעם כשיש עדכון לתוסף שבמילא הוא לא פעיל באתר שלנו ואין צורך בו.

 

תוספים גדולים באתר

ישנם לא מעט תוספים גדולים שמותקנים באתר שלנו, תוספים עם חשיבות וגם משקל לא קטן. נכון, השימוש בהם חשוב ונחוץ לנו, אחרת לא היינו מתקינים אותם, אבל גם במקרים כאלה יש מה לעשות כדי לשפר את מהירות האתר או לוודא שאין התקנות מיותרות.

הדבר בא לידי ביטוי בתוספי ג׳ט למשל, המורכבים ממגוון רחב של תוספים שונים הנמצאים אחד בתוך השני ולכל תוסף התרומה שלו. אני משתמש בתוספים האלה המון, אך גם בחשיבות וזהירות רבה. לדוגמא: אם התקנתי את ג׳ט אלמנט באתר שלי, ואני יודע שבתוך התוסף ישנם המון ווידג׳טים שחלקם בכלל לא בשימוש עבורי, אני אכנס להגדרות של התוסף, אעבור על רשימת הווידג׳טים הכוללות בתוכו ואפעיל רק את הוודג׳טים הרלוונטים עבורי ואלו שאני יודע שהם בשימוש כעת או אצטרך אותם בעתיד. זכרו שתמיד אפשר להכנס להגדרות התוסף, להפעיל או לכבות ווידג׳ט כלשהו ובכך בעצם גם חסכנו מעצמנו רשימת ווידג׳טים ארוכה בסרגל של אלמנטור, גם חסכנו שטח אחסון באתר ודאגנו עד כמה שאפשר לא לפגוע במהירות האתר.

נתקלתי בלא מעט אתרים בהם ביצעתי חידוש ושדרוג שישנם המון תוספים מותקנים שכלל לא פעילים ויותר גרוע, תוספים מותקנים שאין בהם שימוש והותקנו מסיבה כלשהי.

לסיכום, חשוב מאוד לשים דגש על נושא התוספים, לעדכן אותם כשיוצאת גרסא חדשה אך במקביל לוודא שהעדכון נכון לנו ושיש לנו גיבוי לאתר, למחוק לגמרי תוספים כבויים שאינם בשימוש ולא משפיעים כלל על האתר שלנו ולסיום, בתוספים גדולים ורחבים לוודא שרק הווידג׳טים הרלוונטים לנו מופעלים.

בהצלחה! 🙂

למאמרים נוספים:

מלאו את הפרטים ואחזור אליכם בהקדם